KZPS ČR: Poslanci neschválili zvýšení příspěvku zaměstnavatelům osob se zdravotním postižením, stovky invalidů mohou přijít o práci!

Hlavní stránka / Aktuality / KZPS ČR: Poslanci neschválili zvýšení příspěvku zaměstnavatelům osob se zdravotním postižením, stovky invalidů mohou přijít o práci!

12.4.2019

(Praha, 19. března) – V minulém týdnu neschválila Poslanecká sněmovna zvýšení příspěvku zaměstnavatelům osob se zdravotním postižením. Navýšení mělo být částečnou kompenzací výrazného zvýšení minimálních mezd pro rok 2019. Na zvýšení příspěvku se již loni v září shodla také vláda zaměstnavatelé i odbory, v listopadu byl projednán ve výboru sněmovny. Poslanci dali bohužel v chaosu svých jednání nakonec přednost údajně „právní čistotě postupu“. Příspěvek k zajištění zaměstnanosti invalidů totiž prý neschválili proto, že šlo o přílepek k zákonu, přestože s jeho obsahem souhlasili. V důsledku neschválení reálně hrozí, že stovky pracujících invalidních lidí bude bez práce.

 „Jedinou cestou, jak nyní mohou poslanci věc napravit, je nechat shodnou úpravu příspěvku pro zaměstnavatele invalidů znovu načíst, ať již jako úpravu zákona nebo jako skutečný přílepek, a to co nejrychleji k některému jinému zákonu, aby zabránili hromadnému propouštění a zavírání pracovišť invalidů. Když jde o dobrou a potřebnou věc, musí mít zdravý rozum a společensky prospěšný obsah přednost před formou provedení,“ říká prezident KZPS ČR Jan Wiesner.  „Řada pracovních míst invalidů je ohrožena, hrozí propouštění, což může mít mimo jiné za následek také navýšení sociálních dávek a nákladů na častější využívání zdravotních služeb. To přece nechce nikdo z nás a zejména ne poslanci. Je opravdu právní čistota postupu důležitější než podpora pracovní rehabilitace invalidů a jejich integrace do pracovního prostředí?“

 

PROBLEMATIKA ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVKU PRO PRACUJÍCÍ INVALIDY

Od roku 2016 se postupně zvýšil nárok na mzdové náklady u zaměstnanců s invaliditou prvního a druhého stupně bez ohledu na jejich skutečný výkon a pracovní potenciál o více jak 100 %. Příspěvek zaměstnavatelům na krytí s tím spojené ztrátovosti ale pouze o 30 %.  Pro vysvětlení – nejedná se o dávku, ale o podporu  z a m ě s t n a v a t e l ů  na náklady spojené s udržením a rozvojem pracovních míst zdravotně postižených osob. Skutečnost, že například slabozraký nebo mentálně postižený člověk nedosáhnou na výkonnost zdravého pracovníka, je snad každému jasná. Protože se pomáhá invalidům s integrací do pracovního života, tedy k jejich plné rehabilitaci, musí být alespoň částečně pokryt zaměstnavatelům rozdíl v jejich výkonnosti. Náklady státu na tento příspěvek jsou významně nižší, než by byly sociální dávky a příspěvky pro nepracující invalidy. Firmy, které jsou zaměstnavateli invalidů, nejsou v ČR nijak na trhu chráněny a jsou plně vystaveny konkurenčnímu prostředí. Ani na ministerstvu financí do nedávna někteří úředníci nevnímali, že se z uvedeného příspěvku do veřejných financí vrací zpět v podobě plně placených odvodů a daní hrazených zaměstnavatelem a invalidním zaměstnancem nejméně 60 % těchto prostředků.

  

Kontakt:

Kamil Chalupa

kamil.chalupa@allmedia4u.cz

+420 602 865 834

 


KZPS ČR je sdružení dle zákona č. 83/1990 Sb., které reprezentuje osm dominantních zaměstnavatelských svazů z oblasti: stavebnictví, textilního průmyslu, malého a středního podnikání, výrobního a spotřebního družstevnictví, zemědělství, důlního a naftového průmyslu, dřevozpracujícího průmyslu, školství, zdravotnictví kultury a sociálních služeb.

Zastupuje více než 22 000 členských subjektů s více než 1.300.000 zaměstnanci prosazuje specifické zájmy svých členů v oblasti legislativy a v dalších oblastech formuluje společné podnikatelské a zaměstnavatelské zájmy svých členů a prosazuje je v součinnosti s příslušnými státními orgány, ostatními zaměstnavatelskými organizacemi a odbory a zejména v různých formách konzultací s vládou je jedním ze sociálních partnerů zastupujícím stranu podnikatelů v Radě hospodářské a sociální dohody – tripartitě. Více na www.kzps.cz.


 Nahoru

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

©2013, všechna práva vyhrazena 

Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.