Rodina a živnostníci (mikropodnikatelé) jsou základem státu.

Hlavní stránka / Aktuality / Rodina a živnostníci (mikropodnikatelé) jsou základem státu.

10.8.2021

V rodině vyrůstají noví občané. Živnostníci jsou podhoubí, ze kterého vyrůstají noví podnikatelé a nové podniky.

Rodina a živnostníci (mikropodnikatelé) jsou základem státu.

V rodině vyrůstají noví občané. Živnostníci jsou podhoubí, ze kterého vyrůstají noví podnikatelé a nové podniky. Konkurují korporacím a přicházejí s inovacemi.

Jak v rodině, tak i podnikání, je třeba úcta, důvěra a láska. V zemi, kde je podezíravost a závist zvyklostí, se ale nedá ani podnikat ani žít.

Malé a střední podniky (do 250 zaměstnanců) představují 99% všech podniků. A 92% z toho jsou mikropodniky (do 10 zaměstnanců a 2 milionů EUR obratu). Mikropodniky, ať už fyzické nebo právnické osoby, jsou tedy největším zaměstnavatelem.

Proto EU přijala opatření na podporu mikropodniků a snižování byrokratické zátěže,    a je to u mikropodniků  v EU považováno  za jednu z nejdůležitějších zásad.

V Česku se naopak byrokratická zátěž zvyšuje. Počet hodin potřebných pro zpracování daní (podle Studie Světové banky „Paying taxes 2016“ – z dat ještě před Kontrolním hlášením a EET) je např.: Kuvajt – 12 hodin, průměr EU – 173 hodin, ČR – 405 hodin (to vše za rok).

Stát navíc přenáší své povinnosti na podnikatele. Některé z nich podnikatel ani nemůže ovlivnit.

Např.:  - U kontrolního hlášení podnikatel ručí za to, že se protistrana nedopustí chyby či překlepu a musí rozhodnout, jestli dá účetní dovolenou – a riskuje pokutu za kontrolní hlášení, nebo jí dovolenou nedá – a poruší Zákoník práce. Obě pokuty přitom mohou být pro mikropodnik  likvidační.

Plátce DPH ručí u obchodního partnera za to, že ten i jeho obchodní partner podají přiznání a uhradí DPH. Formulace ze zákona „že věděl nebo vědět mohl“ spolu s  presumpcí viny v daňovém řádu je vražednou kombinací.

Místo podpory podnikání a tím růstu hospodářství je daňový výpadek vyvažován větším zadlužováním státu a zvyšováním pokut.  Doba covidová to vše ještě urychlila.

Na závěr slova člověka, který o podnikání věděl opravdu hodně:

T.Baťa: „Podnikatel je ten, kdo je už vzhůru, když ostatní ještě spí – a ještě vzhůru, když ostatní už spí“ – o drobných živnostnících a obecně mikropodnikatelích to platí násobně.

 

Ing. Monika Mrázová,

členka představenstva SPŽ ČRNahoru

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

©2013, všechna práva vyhrazena 

NETservis s.r.o. - redakční systém, aktualizace webu, cms, publikační systém, administrační systém, webové stránky, webdesign, Čokoláda, Květiny online, flower delivery czech republic